Madagaskar, Ringstaartlemuren

Vlag Madagaskar

Madagaskar Rondreis Reisverslag

1 Augustus 2010 begint onze reis naar een land dat al heel lang op ons verlanglijstje staat, maar dat heel lang te onveilig was om te bezoeken: Madagaskar!
We vliegen met Air France in 12 uur via Parijs naar de hoofdstad van Madagaskar: Antananarivo, kortweg Tana.
Onze Madagaskar rondreis is begonnen!

 
Het is na elven in de avond als we aankomen en een chauffeur brengt ons naar ons hotel: Relais des Plateau.
De volgende ochtend (wederom onmenselijk vroeg) vliegen we met Air Madagascar door naar Morondava aan de westkust.

Madagaskar is een eiland, een GROOT eiland, zeven keer zo groot als Nederland.
En we zullen merken dat we ons daar een beetje op verkeken hebben.
Dit eiland is een derde wereldland. Dat er geen internet is (wel in de grote stad Antananarivo), daar hadden we ons op ingesteld, maar geen elektriciteit? Geen warm water? Geen wc?
Voor een groot deel van Madagaskar is dat de normaalste zaak van de wereld.


In Morondava staan een chauffeur, Juju, en gids, Celestin, op ons te wachten. We moeten van Morondava naar het oosten met als doel het Tsingygebergte. Het is een intensieve reis over rode aarde.
Madagaskar ligt midden in de Indische Oceaan, ruim 400 kilometer ten westen van Mozambique.
Het eiland is zo’n 100 miljoen jaar geleden tot stand gekomen door de scheuring van het enorme Afrikaans-Aziatische oercontinent, ook wel aangeduid als Gondwana.
Na vier uur rijden, zo halverwege de rit, wordt het tijd voor een plaspauze. Voor de heren geen probleem, maar voor damestoeristen wel. Je bent hier al een attractie met je broek aan, iedereen komt op je af, laat staan in de bosjes zonder broek. 🙁
Dus besluiten we alles op alles te zetten om een wc te vinden en die vinden we, maar wat voor een!!!!
Bij een soort winkeltje waar we ook water kopen, vraagt Celestin of we gebruik mogen maken van het toilet.
Riolering kennen ze hier niet en ook geen stromend water.
Het toilet bestaat uit twee plankjes boven een gat in de grond.
Je moet dansen om de maden niet over je schoenen te laten lopen.
Een aparte ervaring.

Helaas mogen we niet aanschuiven bij Juju en Celestin……..
….. in dit restaurant zonder koelkast en de rivier als afwasmachine zouden we ziek worden.
Jammer, want het ruikt heerlijk!

Het ziet op sommige stukken werkelijk zwart in de lucht. Ze zijn onderweg naar de jonge rijstvelden.
Vroeg in de ochtend zijn veel sprinkhanen zelf de klos. Door de dauw op hun vleugels kunnen ze ‘s morgens niet vliegen en worden ze door veel mensen “geraapt” en verkocht op de markt. Sprinkanen zijn heel voedzaam, maar niet iedereen is er liefhebber van. 😉
Na de overtocht is het nog vijf uur rijden, maar helaas niet meer over weg: we rijden veelal over paden en door rivierbeddingen. We worden helemaal door elkaar geschud.
Leuk hoor, iets lezen in de National Geographic en er dan naartoe willen, maar de rit naar het Tsingygebergte is een helse rit. We begrijpen ook met het uur beter waarom hier geen toerist te bekennen is.
Lekker niet toeristisch hier en de huizen zijn nog goedkoop! Voor 5 euro heb je een huis. Je moet dat alleen wel omrekenen in kippen of kropjes sla, want geld bestaat hier nog nauwelijks. De huizen zijn gemaakt van hout, riet en soms afdekt met de leem waarmee de termieten hun heuvels maken. Daarom zijn de termietenheuvels hier nooit hoog. De termieten zelf worden aan de kippen gevoerd.

Tsingy de Bemaraha National Park

Voor een bezoek aan de ‘Great Tsingy’ heeft u een goede conditie nodig en dient u geen last te hebben
van hoogtevrees
.”, meldt de van tevoren ingewonnen informatie.
Laten we daarom niet overdrijven na een reis van 48 uur en eerst de “small Tsingy” uitproberen.


Omdat dit een officieel beschermd park is, mag Celestin (rechts) niet als enige gidsen en krijgen we een tweede gids toegewezen.
Na een lange reis is het in dit hotel heerlijk toeven.
Het is even wennen dat we alleen na vijven eventjes stroom hebben om de hele batterijmikmak op te laden, maar het is hier mooi en het eten is goed en soms een beetje vreemd.
Als vegetariër krijgen we heerlijke salades en curry’s en als ontbijt iedere ochtend noedelsoep met eireepjes, grappig!!
En het heeft wel wat om een keertje
‘s morgens vroeg een kaarsje bij je ontbijt te krijgen, omdat er nog geen stroom is.
De toeristen die hier komen, zijn Fransen en over het algemeen erg leuke mensen.

De Grot


Taboe(fady) in Madagaskar is je wijsvinger gebruiken om ergens naar te wijzen. Dat is heel erg onbeleefd.
Je mag alleen met je vuist wijzen, maar de gids corrigeert ons verschillende keren.

Grande Tsingy

Een prachtige reportage in de National Geographic deed de reputatie van de Grande Tsingy helemaal uitgroeien tot mythische proporties.


In het Tsingygebergte krijgen we direct kabels om ons middel. Niet omdat dat de bergen die we gaan beklimmen zo extreem hoog zijn, maar een kleine val kan hier al fataal zijn. De punten van dit gebergte zijn vlijmscherp!!!
Het reservaat omvat een karstlandschap. De kalkrotsen in het reservaat zijn gevormd door de afzetting van fossielen
en dode schelpen onder het zeeniveau zo’n 200 miljoen jaar geleden en zijn vervolgens zo’n 5 miljoen jaar geleden door regenwater vormgegeven.
De tsingy is zo als het ware een landschap van kathedralen gemaakt van kalk. Driehonderd jaar geleden bood deze Tsingy onderdak aan de “vazimba”, de eerste bewoners van Madagaskar.

Het pontje over de rivier


We staan onmenselijk vroeg bij de eerste pont, maar hier staat al een enorme rij auto’s te wachten.
Door de lange wachttijd bij de pont, maakt de chauffeur een enorme vaart om wat tijd in te halen.

Laan van de Baobabs (Morondava)


Een van de meest bekende mythes ist, dat God, toen hij de bomen op aarde (op het gebied waar nu Madagaskar is) neerzette, op zeker moment zoveel haast had, dat hij uit tijdgebrek de bomen maar over zijn schouder wierp. Hierdoor kwamen de baobabs ondersteboven terecht en wijzen hun ‘wortels ‘ naar de hemel.

Hotel palissandre

De planning is dat we dit hotel alleen met avondlicht zullen zien. We komen in het donker aan en zullen de volgende dag vroeg naarTulear vliegen.
Helaas, maar stiekem ook een beetje minder helaas, heeft ons vliegtuig 8 uur vertraging en worden we door de chauffeur in tien minuutjes terug gebracht naar Palissandre, waar we nog wat uurtjes relaxen bij ons huisje en het zwembad.

Isalo

Van Morondava vliegen we naar Tulear, waar een nieuwe gids, Arilala, ons opwacht.
Het Isalo National Park is gelegen in de provincie Toliara, dit is in het midden/zuidwestelijk gebied van Madagaskar.


Het parkIsalo is met name bekend geworden door het prachtige, afwisselende en avontuurlijke landschap. Je ziet er onder meer ruige zandsteenformaties, canyons, vaak dorre grasvlaktes en idyllische groene oases met watervallen en prachtige palmbomen.
Doordat hier weinig regen valt, is het park het hele jaar te bezoeken.
dan maak je een bergje van een paar stenen, een grote wens betekent een grote berg stenen.
De mensen in Madagaskar zijn heel erg bijgelovig en doen aan witte en zwarte magie.

Ranomafana National Park

Nationaal Park Ranomafana is ruim 40.000 ha tropisch regenwoud groot en je vindt er onder andere varens, eucalyptus, bamboe en orchideeën. Al snel hebben we geluk: we zien de grote bruine bamboelemuur, de roodbuiklemuur, de grijze bamboelemuur en een slapende muislemuur.


Het Ranomafana National Park ligt ten zuiden van Antananarivo in een gebied met veel neerslag. De naam is samengesteld uit de woorden Rano (= water) en Mafana (= heet). In het park zijn verschillende warmwaterbronnen te vinden.
Bijzonder is de “traveller’s tree”, genoemd naar het water dat in de grote bladeren blijft staan en zo reizigers in vroeger tijden van water voorzag. Deze boom is ook het symbool van de nationale vliegmaatschappij, Air Madagascar.

Avondwandeling


De tong van deze hagedissen is ook heel opvallend. Deze is bijna net zo lang als het hele lichaam.
Door de tong bliksemsnel uit te steken, pakt de kameleon zijn prooi.
De prooi, die meestal uit insekten bestaat, blijft aan het knotsvormig verdikte uiteinde van de tong vastkleven.

Arbeiders De Bakstenenfabriek


Meestal gaan de werkende kinderen helemaal niet meer naar school. Andere kinderen duiken af en toe op, als ze die dag geen werk hebben. Twintig procent van de kinderen staat op een school ingeschreven, tegen 50 procent vorig jaar.
Kinderarbeid is verboden op Madagaskar, maar de armoede doet ouders hun bedenkingen opzij zetten.

De Smederij

Ambalavao: De Papierfabriek

In Ambalavao bezoeken we de papierfabriek, waar ze met de hand papier maken van boomschors.

Ambosina: Rozenhout


We bezoeken een houtbewerkingfabriekje waar het geliefde rozenhout wordt verwerkt tot allerlei gebruiksartikelen.
De export van rozenhout was lange tijd illegaal in Madagaskar, maar in december 2009 is de wetgeving aangepast en is de exportvan rozenhout toegestaan.
Gevolg: een dramatische ontbossing met grote ecologische gevolgen.
Rozenhout is met name gewild voor het maken van muziekinstrumenten en meubelstukken.
Rozenhout heeft, ondanks de naam, niets van doen met de bloem, de ‘roos’. Deze boom is een enorme reuzenboom, die in het oerwoud groeit en is familie van de palissander.

De Steengroeve

Antsirabe

Tot 1870 was Antsirabe slechts een klein gehucht waar omwonenden naar toe kwamen om zout te halen.


Je moet in een restaurant in Madagaskar niet vreemd opkijken als je bijvoorbeeld geen rode wijn kunt bestellen,
omdat de kurkentrekker gebroken is.
Ons hotel, la Rose du Vent, is eigenlijk meer een pension en heeft een zeer vreemde eigenaar waar we hier verder niet op in zullen gaan. 😉
De stad staat bekend om zijn (half)edelstenen.

Lac Tritriva


Vlakbij Antsirabe ligt het Lac Andraikiba, een mooi blauw, ruim 80 meter diep meer in een steile vulkaankrater.
Als je bovenop de kraterrand staat, heb je een bijzonder fraai uitzicht over de dorpen en gerstculturen.
Van de gerst die hier geoogst wordt, wordt het bekende ‘Three Horses Beer’ gebrouwen.
Rond het Lac Andraikiba wemelt het van de kinderen die souvenirs verkopen. We maken met jongen die zich spontaan heeft aangeboden als gids een mooie wandeling rond het Andraikiba-meer.

Antananarivo


Op onze laatste dag op het hoofdeiland rijdt Arilala ons rond in de hoofdstad Antananarivo.
We moeten 110000 ariary (40 euro) afrekenen en dat is extreem duur voor hier, namelijk het gemiddelde maandsalaris.

Nosy Boraha (Ile Sainte Marie)

We hebben junglepaden bewandeld, lemuren gespot en rivierbeddingen en slechte wegen doorkruist. Wat is er dan lekkerder dan neerploffen op een tropisch eiland?


De hoofdplaats van Nosy Boraha is Ambodifotratra.
Het enige wat af en toe roet in het eten gooit is het weer, want het regent hier vaak……………………en helaas ook twee van de vier dagen dat wij hier zijn.
We maken een fietstochtje met de griezelige hotelfietsen en rijden langs krakkemikkige huisjes en vrolijke mensen,
maar dan gaat het toch weer harder regenen
Tussen juli  en september heb je grote kans om walvissen te spotten bij Ile Sainte Marie. Ieder jaar komen er een paar honderd bultrugwalvissen vanuit het Zuidpoolgebied naar de lauw warme wateren rond Ile Ste Marie om er te paren en het jaar er na te jongen.

In Tana verblijven we voor de derde keer in hotel Relais des Plateau. Het is maar voor een paar uurtjes, maar het is heerlijk om even een kamer te hebben in plaats van op het vliegveld te moeten wachten.
Wij hebben een geweldige reis naar Madagaskar gemaakt.
Veertien dagen Madagaskar leken wel twee maanden. Vol met indrukken vliegen we terug.

Highlights van onze Madagaskar rondreis

 Tsingy gebergte, hier vind je de prachtige grijze puntige rotsen
 Isalo gebergte: schitterende rotsformaties, watervallen, lemuren
 Ranomafana Park: regenwoud, watervallen, lemuren, kameleons
 Avenue des Baobabs: prachtige baobab bomen, wacht tot zonsondergang om er prachtige foto’s te maken
 Ile Sainte Marie: walvissen spotten
Abonneer je op de OneStop-Travel Niewsbrief.
Schrijf een review

Wil je ook zo’n reis maken?
Bekijk dan het vergelijkend overzicht van de voordeligste Madagaskar vakantie aanbiedingen

Wil je ook zo’n reis maken?
Dit is een reis die speciaal voor ons is samengesteld. Wil je ook zo’n Madagaskar reis op maat? Stuur ons dan even een mail voor meer informatie!

Madagaskar vakantie aanbiedingen vergelijken

Naar Boven